Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Зазвичай, обираючи спорядження для огляду на ПроПоходи, ми спершу вивчаємо його каталожний опис, щоб зрозуміти, чи цікаво нам буде з ним працювати, а вам читати про нього. Як виявилось, через такий підхід ми пропускаємо вельми цікаві штуки, оскільки відфільтровуємо позиції з дивними, на перший погляд, характеристиками.

Так трапилось і з героєм цього огляду. Я б ніколи не вибрав на огляд надувний килимок з пуховим утеплювачем, що важить понад 600 грамів, має товщину 5 см і R-value 4,1. Виходить, занадто велика вага для таких показників в порівнянні з іншими пуховими надувними килимками. Але картина кардинально змінюється, якщо дійти до магазину і поглянути на ціну. Виявляється, він на 30%, майже 1500 грн, дешевший за аналогічні килимки з синтетичним утеплювачем. Дякую Маріан Стрільців, за те, що звернув мою увагу на цю модель.

Перш ніж продовжити читати огляд, знайте, що килимок Exped DownMat Lite 5 наданий нам безкоштовно дистриб’ютором Exped в Україні. Також, ми отримуємо гонорар за написання вражень від користування цим спорядженням. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Килимок надалі переходить в Банк Спорядження і буде доступний для тестування читачам ПроПоходи.

Exped – піонер у виробництві надувних килимків з утеплювачем. Перші їх творіння, DownMat 7 та DownMat 9 з’явились на світ 15 років тому і одразу отримали нагороду Product of the Year. І саме пух був першим утеплювачем закладеним Експедом в надувний килимок. Тому не дивно, що на сьогодні швейцарці можуть похвалитися найширшою, з-поміж усіх виробників, лінійкою утеплених надувних килимків. І саме вони є беззаперечним лідером в пухово-килимковій сфері.

Головною особливістю їх моделі Exped DownMat Lite 5, яку я успішно ігнорував чотири роки, є наскрізні шви, що з’єднують верхню тканину килимка з нижньою.

Вертикальні перегородки, до яких ми звикли в схожих моделях, тут відсутні. Це рішення тягне за собою декілька наслідків:

 1. Нижча ціна. Зробити один наскрізний шов набагато простіше, ніж вставити перегородку і закріпити її двічі. Звідси зниження вартості роботи, яка позитивно впливає на ціну.
 2. Зниження теплоізоляції. Кожен із швів – так званий місток холоду. В цьому місці килимок втрачає більше тепла, ніж на решті площі. Щоправда, виробник частково виправив це, змістивши шви відносно центра, балонів. Причому кожен наступний шов розташований дзеркально до попереднього: один вище центру, другий – нижче.

  При наповненні килимка повітрям і притисканням туристом, протилежні від шва частини балонів дотикаються і утворюють додатковий замкнений простір з повітрям, що допомагає втримати тепло.
  Звісно, цей простір непостійний і, часом, повітря в ньому перемішується з холодним ззовні. Тому R-value (рівень теплоізоляції) у Exped DownMat Lite 5 як для пухового килимка відносно малий, всього 4,1. Водночас, в порівнянні з килимками, що мають синтетичні утеплювачі, це дуже добрі цифри для 615 грамів ваги і $125 ціни. На практиці такий рівень утеплення означає, що килимок легко можна використовувати для температур вище -10°C.
 3. Збільшення надійності. Все елементарно: менше швів, менше можливостей виходу з ладу. Плюс, перегородки, зазвичай, виготовлені з простіших матеріалів, ніж зовнішні тканини, і витримують менші навантаження. Тут перегородки відсутні.
 4. Ускладнення надування і здування. Оскільки в Exped DownMat Lite 5 між повздовжними балонами дуже вузькі переходи для повітря, надути і, особливо, здути його – ціла пригода.
  SeaToSummit розбалував нас своїм надуванням за 4 гермомішки і здуванням за одну секунду. Там ці процеси непомітні. А тут… Особливо, коли на вулиці дощ і в наметі потрібно влаштувати затишок якнайшвидше, а вже вечір і ви виснажені й голодні, надування нашого герою викликає багато емоцій. Я б сказав, що це нагадує мені роботу з килимком Therm-a-rest NeoAir X-Lite. Тільки там був винен клапан, а тут – наскрізні шви. До речі, я не знаю, чому виробник розмістив клапан в куті килимка, а не по центру. Від клапану в центрі килимок мав би наповнитись повітрям значно швидше. Як і позбавитись від нього.

Пух в килимку Exped DownMat Lite 5 – качиний, з показником пружності 650cuin, без гідрофобної обробки. Простіший, ніж в решти пухових килимків Exped (700cuin гусячий), але ті коштують щонайменше вдвічі дорожче.

Верхня і нижня тканина – вельми товстий поліестер з товщиною нитки 75D. Це має сподобатись тим, хто переживає за зносостійкість надувних килимків, коли розглядає їх до покупки. Для порівняння, HL серія того ж Exped виготовлена з тканин товщиною 20D.

Малюнок у вигляді сот на верхній частині – це не армування, як можна подумати спочатку, а лиш естетична особливість.  

Плаский клапан, що встановлений в DownMat Lite 5, ми вже зустрічали в оглядах інших продуктів Exped. Він є зворотнім, тому без вашого бажання не випускатиме закачане в килимок повітря.

З його допомогою відбувається і здування килимка. Для цього можна або вставити під силіконовий клапан елемент, що закріплений на кришці, або потягнути за відгалуження силіконового клапану і «вивернути» його назовні. Мені другий спосіб здається простішим і швидшим, тому я постійно користувався ним.

Щоб було менше спокуси надути килимок ротом і вбити теплоізоляцію, експедівці укомплектували його насосом. В даному випадку – це міні-помпа.

Під’єднуєте її до килимка…

…і натискаєте зверху, прикриваючи рукою отвір.

Потім відпускаєте, щоб помпа знов набрала повітря. І повторюєте цикл. І так ще 108 разів:) Без поспіху це займає близько 1,5 хвилини часу і помітно зігріває. Вага помпи – 45 грамів.

В надутому стані наш килимок розміру М має розміри 183х52 см. І, зауважте, це прямокутний килимок, а не мумія. Тому простору на ньому дещо більше.

Діаметр більшості повітряних комірок, а значить і товщина килимка, – 5 см. Дві крайні трубки мають діаметр 7 см, аби створити певний бар’єр і не дати туристу впасти з килимка на дно намету.

Я мушу зауважити, що злізти уві сні з цього килимка, дійсно, складніше, ніж з решти килимків, які я пробував. Хоча, можливо, справа саме в прямокутній формі, а не в діаметрі крайніх комірок.

По комфорту цей килимок більше схожий на SeaToSummit ComfortLight, ніж на інші експедівські килимки, адже пряме з’єднання верхньої тканини з нижньою помітно додає жорсткості. Він, навіть, жорсткіший за SeaToTummit. Відповідно, стосовно цієї моделі мої рекомендації будуть такими ж, як і для STS: її можна пробувати тим, хто полюбляє жорсткі ліжка і боїться надувних килимків через звичну м’якість.

Для того, щоб ви оцінили розмір Exped DownMat Lite 5 розміру М в спакованому стані, я зробив порівняльний натюрморт з нього, нашої фірмової пляшки об’ємом 0,8 літра та килимка Sea To Summit ComfortLight Insulated.

Окрім помпи до комплекту поставки входить чохол і набір для ремонту пошкоджень.

Чохли Exped вміють показати компактність килимка в складеному стані на вітрині магазину. Натомість запхати в них килимок після користування завжди була проблема. Але тут маємо виняток. На думку Христини, розмір чохла для DownMat Lite 5 навіть дещо завеликий. Як на мене – суперовий.

Сильна сторона мішків Exped – наявність кишені для ремкомплекту. Ми вже не раз забували брати з собою ремнабори для килимків STS саме тому, що зберігаємо їх окремо від килимків, аби випадково не витрусити разом з килимком десь в сутінках під час розкладання табору. З мішком Exped і латки, і клей нікуди не втечуть і завжди будуть з вами.

До ремкомплекту входить латка на клеєвій основі і поліуретановий клей. В тій же кишенці лежать інструкція з використання і поради по ремонту надувних килимків.

Якщо фірмовий клей для килимка закінчиться, виробник радить (і ми підтримуємо) використовувати для ремонту поліуретановий клей McNett SeamGrip.

Щодо слабкої сторони мішків – це шви. Або мені так щастить, або Exped не надто дбає про їх якість. В кожному з мішків, якими я користувався, з часом траплялась халепа зі швами. В цьому розійшовся верхній, який тримає кишеню для ремкомплекту і шнурок, яким закривається вхід до мішка.

Випробування цього килимка було частиною експерименту з пуховим спорядженням в умовах надзвичайно вологої Ісландії протягом двох тижнів мандрівки. І, як я вже писав у висновках після подорожі, пуховий наповнювач не втратив своїх властивостей настільки, щоб я відчув це на собі. Тому не варто боятись пуху, як утеплювача, для коротких походів у вологі регіони. Користуйтесь помпою і все буде добре.

Висновки. Якщо брати кожну характеристику Exped DownMat Lite 5 окремо від інших, то він не справляє сильного враження. Натомість, якщо скласти все разом, ми отримуємо теплий (R-value 4,1) недорогий ($125) порівняно жорсткий прямокутний надувний килимок зі зносостійкими тканинами (поліестер 75D) і доброю комплектацією.

Щоправда, з ним варто бути готовим покласти на плечі 700 грамів ваги (весь комплект) і витрачати більше часу надування-здування. Відповідно DownMat Lite, буде класною знахідкою для тих, хто:

 • шукає недорогий надувний килимок з доброю теплоізоляцією ($125, R-value 4,1);
 • готовий носити зайві грами за додаткову зносостійкість (615 г, тканина 75D);
 • любить спати на жорсткому ліжку (наскрізні шви).

Переваги: добра ціна для співвідношення теплоти-ваги-зносостійкості; помпа в комплекті, зручний мішок для пакування з кишенею для ремнабору, прямокутна форма.

Недоліки: процес надування-здування вимагає більше часу і сил, ніж в інших килимках.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк Спорядження.

 • спасибо за обзор.
  лично у меня к эспеду есть несколько вопросов (сам владелец Synmat Hyperlite):
  – никак не пойму, почему exped столько лет выпускает свои надувные коврики и до сих пор нет на ткани рип-стопа, они ведь если лопаются, то ткань разлезается очень сильно (в блоге у небезивестного “комбрига” можно увидеть последствия разрыва)
  – то что меньше швов это большая надежность очень спорно, можно вспомнить историю с Synmat Hyperlite когда у первой ревизии из-за того что они что-то не так сделали с клеем (и официально признали это) просто рвались швы и коврики превращались в нечто балоно-образное и спать на них нельзя было уже

  вот так хожу в походы с пороховой бочкой в виде первой ревизии Synmat Hyperlite 🙂 и по чуть-чуть смотрю в сторону Sea-To-Summit.

  PS а почему офф.диллер экспеда не возит к нам чехлы для ковриков? лишние 95г которые повышают комфорт и надежность коврика я бы с радостью докупил. они почему-то есть только на сайте самого экспеда и несокльких магазинов в США которые наотрез отказываются слать их не то что к нам, а даже через конторы посредники тима мист-экспреса

  • Dmytro Korol

   Дайте лінк на вищезгаданий чохол, дуже цікаво

    • Dmytro Korol

     https://www.campsaver.com/exped-mat-sheet-hyperlite.html – 20usd. Купити можете через usa.ua

     • я давно покупаю в США ) но в крайний раз когда пытался купить этот чехол и рейнкавер для своего exped thunder мне прислали письмо, что у них договор с exped и они не имеют права высылать эту продукцию за пределы сша или на склады посредников, которые отсылают за пределы сша

     • walker

      У меня была похожая ситуация, когда брал Синматы. Просто купил в другом магазине, который не так был придирчив к адресу посредника.

     • а какой именно оказался не придирчивым ?

      я сам покупаю на REI и backcountry, но там, к сожалению, нет этой накидки на коврик

     • walker

      Если не ошибаюсь, moosejaw. Я обычно смотрю на сайте froogle у кого цена ниже. Обычно выбираю из backcountry. backcountryedge, campsaver, sierratradingpost, moosejaw, amazon.

     • большое спасибо

     • campsaver всё выслали, еще раз большое спасибо )

     • Евгений Койков

      Покупал этот коврик в 2017м на REI, отправил без всяких вопросов на склад Новой почты.

  • Привіт! Дякую за відгук! Додам по відповіді-коментарі до твого коментаря.
   1. Армування тканини мені б теж хотілось бачити на килимках Експед. Нажаль, точно не пам’ятаю, чим саме вони аргументували його відсутність, коли ми підіймали це питання.
   2. Якщо ми приймаємо, що ситуацію з клеєм вони полагодили, то менше швів = більша надійність 100% виконується. І, як я пам’ятаю, то проблема там була подвійна: клей і матеріал перегородки, який розлазився від вологості. В цьому випадку однією проблемою було менше 😉
   3. “вот так хожу в походы с пороховой бочкой в виде первой ревизии Synmat Hyperlite :)” – чи ти пробував звернутись до дистриб’ютора?
   4. Оф.дилера запросив прочитати про чохли 😉

   • я не знаю кто у нас офф.дилер, но по форумам в сша писали, что им экспед отказывался менять коврики просто так. если лопнут или вздуются, то без проблем обмен,а пока нет никакой поломки замену отказываются делать. но чеки, естественно, я давно выкинул, так что даже если возникнет проблема мне кажется обращение будет впустую )

    • Ага, я думав, що в тебе він вже має порваний шов і ти спиш на “бочці” за виглядом:)

     • к счастью нет 🙂 кстати, родной мешочек от коврика меня также раздражал своими размерами и я нашел замечательную замену в виде Exped Packsack S – не надо танцевать вприсядку засовывая коврик, очень легкий(15г), достаточно компактный, при надобности пакуется сам в себя во внутренний кармашек

     • Чудова ідея з Packsack!

 • walker

  Хороший обзор и недурной коврик. Если бы сейчас брал, взял бы его. Среди прямоугольных не такой уж и большой вес. Тот же Ситусаммит в прямоугольном исполнении на 60 грам тяжелее. Плотность ткани замечательная. Можно и не носить с собой ремнабор. У меня со стандартными Синматами 7 за 5 лет ни одного прокола, тьфу-тьфу-тьфу.
  С надуванием проблема снимается использованием мешка Shnozzel Pump Bag. Этот стандартный, что идет в комплекте, судя по отзывам, всегда был не очень. А для совсем уж ленивых – можно попытаться приспособить термарестовский электронасос на мизинчиковых батарейках.

  • Привет! По поводу гермомешка, то им, как оказалось, надувать этот коврик дольше и утомительней. Мини-помпа дает маленькие порции воздуха и он успевает сам разходиться по коврику. С гермиком так не получается. Два баллона надуваются быстро, а потом сидишь и ждешь, пока воздух перетечет дальше. Можно подганять, продавливая ковкрик, но с мини-помпой, что в комплекте, этого не надо делать.

 • Yakov Levenets

  Маю такий саме килимок. Згоден повністю зі всіма твердженнями (окрім, мабуть торбинки: чи то мені пощастило. але в мене з нею все гаразд).

  Від себе хочу додатки. Цей килимок в мене вже, мабуть, 2 роки і ось що я помітив: з часом попмпа втрачає свою пружність (піна всередині помпи спресовується, якщо щільно пакувати килимок) т.б. надувати килимок стає біль проблемно. Тож треба шукати якусь альтернативу цій помпі.

  Але, все одно, вважаю, що це чудовий килимок. З ним якість нічного відпочинку зросла в рази.

  • Дякую за доповнення! Оскільки ця помпа по своїй суті – мініатюрний самонадувний килимок, то твоє спостереження цілком закономірне:) Самонадувні килимки, з мого досвіду, або відразу не самонадуваються, або вельми швидко втрачають цю властивість.

 • Dim

  Переліг на такий килимок одразу з класичного каримату. Задоволений повністю,як компактністю, так і надійністю (інколи беру з собою свого собаку вагою 37 кіло і спимо з ним). Щодо насосу, то бажано зберігати його у розгорнутому вигляді, тоді він довше буде залишатись пружнім.
  P.S. ловив ціну, тому мені обійшовся в 43 долари.

 • walker

  Вы случайно не планируете делать обзор какого-нибудь спальника этой фирмы? Lite 300 или Ultralite 300, например.

  • Khrystyna Prysiazhna

   Поки не планували, але приглядаємось до них

 • Павло

  усім привіт, підкажіть будь ласка чи хтось має досвід, чи чув щось за килимок REI Co-op Flash Insulated Air Sleeping Pad ? планую придбати надувний килимок і не можу обрати між цим та Sea to Summit Comfort Light Insulated. по зарубіжних оглядах РЕІ повинен бути комфортніший, але я не маю досвіду з цим брендом. маю побоювання що Sea to Summit буде жорсткий…

  • Привіт! Вихід є:) Візьми СіТуСаміт в нас в банку на ближчий похід і перевіриш, як він тобі 😉 З Реі ми теж справу не мали.

   • Павло

    хм, цікава ідея, дякую =)

 • Alena Sim

  Доброго дня!
  Потрібна порада.
  Маємо exped synmat ul 7, їздили з ними в Індонезію і, можливо, десь не досушили у сезон дощів, коли привезли додому, то побачили, що зверху з’явилися плями цвілі – не знаю чим відтерти. Що порадите, Anton Prokhorov?