Ідейний натхненник блогу ПроПоходи. В спорті відколи себе пам’ятає. В горах – трішки менше. Родом з Тернополя, живе і працює в Києві. Обожнює гори, каяки і білу воду, незабутні заходи сонця, і майже завжди просипає світанки.

Що ж, останні теплі дні осені минули і це добрий привід поговорити про утеплення.

Більшість туристів добре знайомі із концепцією трьох шарів одягу. За нею базовий шар повинен відводити вологу від тіла, середній – утримувати тепло, а останній – захищати від вітру та вологи ззовні.

Найрозповсюдженішими серед туристів є три види утеплення – пух, фліс і вовна. В цій статті ми визначимо переваги і недоліки перших двох варіантів, адже саме їх найчастіше розглядають в якості утеплювача. І визначимо умови, де, з нашого досвіду, кожен з них даватиме найбільше користі.

Фліс – це синтетичний матеріал. Його виготовляють у кілька етапів: спершу спеціальні швейні машини в’яжуть волокно так, щоб з одного боку тканина була гладкою, а з іншого – вкрита маленькими петельками. Наступна машина тисячами маленьких голок розриває петельки та розпушує волокна, не пошкоджуючи і не розриваючи тканину. Далі, схожа машина “виймає” частину волокон із розпушеної сторони на гладку. І, на останньому етапі, волокна з обох сторін підрізаються до потрібної довжини. 

Христина у флісці в горах Троодос на Кіпрі

Першою перевагою флісу є його гідрофобність. Ця властивість стає надважливою, коли ваш вологозахисний шар не справляється зі своєю роботою. Це може бути викликано рядом причин: невідповідність матеріалу до погоди, зношеність куртки, безперервні багатоденні опади без можливості просушити одяг вночі. В таких випадках фліс, хоч і намокне, та все одно грітиме. В той час як пуховий светр перетвориться на непотрібну важку ганчірку.

Хоча, за нашим досвідом, за умов високої вологості, коли єдиною можливістю висушити одяг є тепло власного тіла, то светри з гідрофобною обробкою пуху виграють у флісу. В цьому ми переконались в нашій мандрівці Ісландією. Також ми помітили, що більший показник пружності пуху (Fill Power) позитивно впливає на швидкість висихання. Наприклад, светри від Turbat Gemba Kap та Kostych Kap (FP 750) ставали сухими швидше, ніж светри Marmot Aruna та Tullus (FP 600).

Інше джерело вологи, яке впливає на утеплювач – це тіло. Під час активного руху ви пітнієте і, якщо навколишні умови або низька паропроникність мембрани не дають всій волозі вийти назовні, вона конденсується на внутрішній поверхні куртки та повертається в шар утеплювача. Якщо цей процес триватиме довго, у фліса набагато більше шансів залишитися дієвим утеплювачем. 

Якщо в якості базового шару ви одягнете футболку без рукавів, фліс відіграє роль термобілизни на руках. Він вбиратиме піт зі шкіри і виводитиме його назовні. Пух і тканини светрів не мають таких властивостей. Тому пуховий светр, одягнений на короткий рукав + активний рух = мокра внутрішня тканина светра і неприємне відчуття розмазаного по шкірі поту.

Ще однією перевагою флісу є простота догляду за ним. Фліс без шкоди для матеріалу можна прати після кожного походу. Тож, користуючись флісовою кофтою, можна не зважати на забруднення або запахи. Більше того, якщо після посиденьок біля багаття вам потрібно чистим і акуратним повернутись в цивілізацію, фліску можна випрати і висушити прямо в поході (використовуйте засоби, що не шкодять природі). 

Натомість, пух варто прати якомога рідше. Від прання він збивається та поступово втрачає водостійку обробку. Оскільки прання пуху не найпростіша справа, в поході цим ніхто не займається. Щодо прання пуху в домашніх умовах – у нас є чудова стаття-інструкція на цю тему.

Фліс більш витривалий до пошкоджень, ніж тонкі тканини пуховики. У флісі менше шансів отримати дірку від колючки або іскри від вогню. Та й наслідки отримання цієї дірки у флісці не такі серйозні по тепловтратах. 

В такий жереп в пуховому светрі краще не лізти

При пошкодженні пуховки її краще одразу відремонтувати латками для килимка, армованим скотчем або універсальною латкою Tenacious Tape від McNett. Бо навіть через невелике пошкодження тканини у вітряну погоду є ризик втратити велику кількість пуху і, як наслідок, ізоляцію від холоду. 

Останній аргумент на користь флісу – його ціна значно нижча, ніж пухових светрів. Тому потрібної теплоізоляції з допомогою флісової кофти можна досягти набагато меншими капіталовкладеннями.

Мчимо вздовж українсько-румунського кордону.

Водночас, якими б простими і невибагливими у використанні не були фліси, у тонких пухових светрів є декілька суттєвих переваг, які флісам не подужати, і завдяки яким вони міцно закріпились в нашому арсеналі.

Перш за все, при однаковій теплоті пуховий светр суттєво легший і компактніший. І наскільки суттєво, складно передати словами. Цей маленький легкий клубочок з поліестру і пуху настільки розширює діапазон комфортних температур, що флісці такого й не снилося.

Пуховий светр Marmot Tullus в компресійнику від спальника SeaToSummit Spark SPI
Marmot Tullus в розправленому вигляді

Причому, це пуховий светр початкового рівня, Matmot Tullus (пух 600FP з гідрофобною обробкою, ріпстоп поліестер із DWR покриттям, кишені на замочках, відсутність капюшона), який був обраний виходячи з вартості. Дорожчі светри на пуху 850+ і тонким пертексом (надлегка тканина) покажуть набагато кращі результати по співвідношенню теплоізоляції до ваги і об’єму. 

Мій досвід щодо розширення температурного діапазону: додавши пуховий светр до звичного набору “шерстяна термобілизна – фліс – мембранка” я провела годину на вершині вулкану Тейде (Тенеріфе, Канарські острови) при температурі -10°С і шаленому вітрі. Якщо б я хотіла досягнути таких показників теплоізоляції флісом, мені б довелось взяти мембранку на розмір більшу, бо стільки шарів одягу під мою звичну куртку не влізли би.

В хорошу погоду в пуховому светрі можна зійти і на п’ятитисячник, як це зробив наш друг, фотограф і мандрівник Влад Куций

Гора Казбек, Грузія. Влад Куций з дружиною Альоною

Така теплоізоляція досягається і за рахунок того, що щільні тканини пуховки стримують легкий вітер. Тому в прохолодну маловітряну погоду можна обійтись без мембранної куртки.

Як наслідок, це зменшує кількість шарів на тілі, що, в свою чергу, позитивно впливає на комфорт. Плюс, мембрана вже не заважає безперешкодному виходу вологи.

Фліс жодним чином не протистоїть видуванню тепла від тіла, тож в найменший прохолодний вітер доводиться вдягати ще й мембранку. Тому ввечері і зранку в таборі, або під час посиденьок на березі моря під свіжим бризом, пуховий светр буде зручнішим і приємнішим. 

Наш ранок на острові Тенеріфе Канарського архіпелагу

Продовжуючи тему комфорту. Якщо повернутись до попередньої ситуації з поганою погодою на вулкані, то вдягнувши на себе пару флісок, про комфорт руху можна було б забути. Вони перетискали б одна одну і неприємно тягнулись би за кожним рухом руки. Пуховка лягає на тіло вільно і проковзує своєю тканиною по інших. Будь-які стискання і витягування відсутні.

В прохолодні ночі пуховий светр відмінно виконує роль додаткової ковдри. В походах, де об’єм і вага особливо важливі, можна брати легший спальник і додатково вкриватись пуховкою, або ж залазити в спальник одразу в ній. Флісок для цього потрібно більше, що зведе нанівець економію на вазі і об’ємі спальника.

Ще один сильний аргумент на користь тонких пуховок – це ширший діапазон їх використання поза горами. На додачу до всіх плюсів у мандрівках, ви отримуєте ще одну міську куртку, яка може бути використана в найрізноманітніших умовах: вітер, прохолода, короткий легкий дощ. Флісовій кофті замінити верхній одяг не вдасться через втрату теплоізоляції у вітряну погоду. 

Кельнський собор

Коли ж погода нестабільна або ви їдете на декілька днів у відрядження, де невідомо, чи знадобиться утеплювач, пуховий светр можна закинути в рюкзак чи сумку і він буде там непомітним. А в потрібний момент і захистить від погоди, і зігріє.  

Сьогодні жодна наш мандрівка не проходить без пухового светра. З-поміж утеплювачів він перший вкладається в рюкзак. І більше використовується під час добирання до гір і в самому поході. Так само і в місті: пуховий светр – це перше, що вдягається при похолоданні і не знімається до морозів. Далі його місце займає товстий пуховик. 

Ми в Австрійських Альпах

Якщо ж подорож передбачає надмірну вологість, або температури, з якими тонкий пуховий светр не справиться, то до рюкзака я складаю ще й тонку фліску. Але не замість пуху, а на додачу до нього.

Ось такі мої думки стосовно переваг і недоліків флісок і пухових светрів. Що скажете ви? Який маєте досвід? І щоб додали до цієї розповіді?

*Під час прочитання наших статей пам’ятайте, що обираючи між інвестиціями в спорядження чи мандри, останні мають бути на першому місці 😉

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Чому вилазить пух і що з цим робити?
Одяг і взуття для Ісландії. Висновки після мандрівки
Прання пуховки з гідрофобним пухом. Nikwax Down Wash Direct. Спроба 2.
Чому варто хотіти пух, а не синтетику. Енциклопедія пуху. Частина 1

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.