Христина Присяжна
Автор блогу ПроПоходи. Захоплююсь горами, каякінгом, свіжими ідеями і їх втіленням. Живу і працюю в Тернополі.

Що ж, останні теплі дні осені минули і це добрий привід поговорити про утеплення.

Більшість туристів добре знайомі із концепцією трьох шарів одягу. За нею базовий шар повинен відводити вологу від тіла, середній – утримувати тепло, а останній – захищати від вітру та вологи ззовні.

Найрозповсюдженішими серед туристів є три види утеплення – пух, фліс і вовна. В цій статті ми визначимо переваги і недоліки перших двох варіантів, адже саме їх найчастіше розглядають в якості утеплювача. І визначимо умови, де, з нашого досвіду, кожен з них даватиме найбільше користі.

Фліс – це синтетичний матеріал. Його виготовляють у кілька етапів: спершу спеціальні швейні машини в’яжуть волокно так, щоб з одного боку тканина була гладкою, а з іншого – вкрита маленькими петельками. Наступна машина тисячами маленьких голок розриває петельки та розпушує волокна, не пошкоджуючи і не розриваючи тканину. Далі, схожа машина “виймає” частину волокон із розпушеної сторони на гладку. І, на останньому етапі, волокна з обох сторін підрізаються до потрібної довжини. 

Христина у флісці в горах Троодос на Кіпрі

Першою перевагою флісу є його гідрофобність. Ця властивість стає надважливою, коли ваш вологозахисний шар не справляється зі своєю роботою. Це може бути викликано рядом причин: невідповідність матеріалу до погоди, зношеність куртки, безперервні багатоденні опади без можливості просушити одяг вночі. В таких випадках фліс, хоч і намокне, та все одно грітиме. В той час як пуховий светр перетвориться на непотрібну важку ганчірку.

Хоча, за нашим досвідом, за умов високої вологості, коли єдиною можливістю висушити одяг є тепло власного тіла, то светри з гідрофобною обробкою пуху виграють у флісу. В цьому ми переконались в нашій мандрівці Ісландією. Також ми помітили, що більший показник пружності пуху (Fill Power) позитивно впливає на швидкість висихання. Наприклад, светри від Turbat Gemba Kap та Kostych Kap (FP 750) ставали сухими швидше, ніж светри Marmot Aruna та Tullus (FP 600).

Інше джерело вологи, яке впливає на утеплювач – це тіло. Під час активного руху ви пітнієте і, якщо навколишні умови або низька паропроникність мембрани не дають всій волозі вийти назовні, вона конденсується на внутрішній поверхні куртки та повертається в шар утеплювача. Якщо цей процес триватиме довго, у фліса набагато більше шансів залишитися дієвим утеплювачем. 

Якщо в якості базового шару ви одягнете футболку без рукавів, фліс відіграє роль термобілизни на руках. Він вбиратиме піт зі шкіри і виводитиме його назовні. Пух і тканини светрів не мають таких властивостей. Тому пуховий светр, одягнений на короткий рукав + активний рух = мокра внутрішня тканина светра і неприємне відчуття розмазаного по шкірі поту.

Ще однією перевагою флісу є простота догляду за ним. Фліс без шкоди для матеріалу можна прати після кожного походу. Тож, користуючись флісовою кофтою, можна не зважати на забруднення або запахи. Більше того, якщо після посиденьок біля багаття вам потрібно чистим і акуратним повернутись в цивілізацію, фліску можна випрати і висушити прямо в поході (використовуйте засоби, що не шкодять природі). 

Натомість, пух варто прати якомога рідше. Від прання він збивається та поступово втрачає водостійку обробку. Оскільки прання пуху не найпростіша справа, в поході цим ніхто не займається. Щодо прання пуху в домашніх умовах – у нас є чудова стаття-інструкція на цю тему.

Фліс більш витривалий до пошкоджень, ніж тонкі тканини пуховики. У флісі менше шансів отримати дірку від колючки або іскри від вогню. Та й наслідки отримання цієї дірки у флісці не такі серйозні по тепловтратах. 

В такий жереп в пуховому светрі краще не лізти

При пошкодженні пуховки її краще одразу відремонтувати латками для килимка, армованим скотчем або універсальною латкою Tenacious Tape від McNett. Бо навіть через невелике пошкодження тканини у вітряну погоду є ризик втратити велику кількість пуху і, як наслідок, ізоляцію від холоду. 

Останній аргумент на користь флісу – його ціна значно нижча, ніж пухових светрів. Тому потрібної теплоізоляції з допомогою флісової кофти можна досягти набагато меншими капіталовкладеннями.

Мчимо вздовж українсько-румунського кордону.

Водночас, якими б простими і невибагливими у використанні не були фліси, у тонких пухових светрів є декілька суттєвих переваг, які флісам не подужати, і завдяки яким вони міцно закріпились в нашому арсеналі.

Перш за все, при однаковій теплоті пуховий светр суттєво легший і компактніший. І наскільки суттєво, складно передати словами. Цей маленький легкий клубочок з поліестру і пуху настільки розширює діапазон комфортних температур, що флісці такого й не снилося.

Пуховий светр Marmot Tullus в компресійнику від спальника SeaToSummit Spark SPI
Marmot Tullus в розправленому вигляді

Причому, це пуховий светр початкового рівня, Matmot Tullus (пух 600FP з гідрофобною обробкою, ріпстоп поліестер із DWR покриттям, кишені на замочках, відсутність капюшона), який був обраний виходячи з вартості. Дорожчі светри на пуху 850+ і тонким пертексом (надлегка тканина) покажуть набагато кращі результати по співвідношенню теплоізоляції до ваги і об’єму. 

Мій досвід щодо розширення температурного діапазону: додавши пуховий светр до звичного набору “шерстяна термобілизна – фліс – мембранка” я провела годину на вершині вулкану Тейде (Тенеріфе, Канарські острови) при температурі -10°С і шаленому вітрі. Якщо б я хотіла досягнути таких показників теплоізоляції флісом, мені б довелось взяти мембранку на розмір більшу, бо стільки шарів одягу під мою звичну куртку не влізли би.

В хорошу погоду в пуховому светрі можна зійти і на п’ятитисячник, як це зробив наш друг, фотограф і мандрівник Влад Куций

Гора Казбек, Грузія. Влад Куций з дружиною Альоною

Така теплоізоляція досягається і за рахунок того, що щільні тканини пуховки стримують легкий вітер. Тому в прохолодну маловітряну погоду можна обійтись без мембранної куртки.

Як наслідок, це зменшує кількість шарів на тілі, що, в свою чергу, позитивно впливає на комфорт. Плюс, мембрана вже не заважає безперешкодному виходу вологи.

Фліс жодним чином не протистоїть видуванню тепла від тіла, тож в найменший прохолодний вітер доводиться вдягати ще й мембранку. Тому ввечері і зранку в таборі, або під час посиденьок на березі моря під свіжим бризом, пуховий светр буде зручнішим і приємнішим. 

Наш ранок на острові Тенеріфе Канарського архіпелагу

Продовжуючи тему комфорту. Якщо повернутись до попередньої ситуації з поганою погодою на вулкані, то вдягнувши на себе пару флісок, про комфорт руху можна було б забути. Вони перетискали б одна одну і неприємно тягнулись би за кожним рухом руки. Пуховка лягає на тіло вільно і проковзує своєю тканиною по інших. Будь-які стискання і витягування відсутні.

В прохолодні ночі пуховий светр відмінно виконує роль додаткової ковдри. В походах, де об’єм і вага особливо важливі, можна брати легший спальник і додатково вкриватись пуховкою, або ж залазити в спальник одразу в ній. Флісок для цього потрібно більше, що зведе нанівець економію на вазі і об’ємі спальника.

Ще один сильний аргумент на користь тонких пуховок – це ширший діапазон їх використання поза горами. На додачу до всіх плюсів у мандрівках, ви отримуєте ще одну міську куртку, яка може бути використана в найрізноманітніших умовах: вітер, прохолода, короткий легкий дощ. Флісовій кофті замінити верхній одяг не вдасться через втрату теплоізоляції у вітряну погоду. 

Кельнський собор

Коли ж погода нестабільна або ви їдете на декілька днів у відрядження, де невідомо, чи знадобиться утеплювач, пуховий светр можна закинути в рюкзак чи сумку і він буде там непомітним. А в потрібний момент і захистить від погоди, і зігріє.  

Сьогодні жодна наш мандрівка не проходить без пухового светра. З-поміж утеплювачів він перший вкладається в рюкзак. І більше використовується під час добирання до гір і в самому поході. Так само і в місті: пуховий светр – це перше, що вдягається при похолоданні і не знімається до морозів. Далі його місце займає товстий пуховик. 

Ми в Австрійських Альпах

Якщо ж подорож передбачає надмірну вологість, або температури, з якими тонкий пуховий светр не справиться, то до рюкзака я складаю ще й тонку фліску. Але не замість пуху, а на додачу до нього.

Ось такі мої думки стосовно переваг і недоліків флісок і пухових светрів. Що скажете ви? Який маєте досвід? І щоб додали до цієї розповіді?

*Під час прочитання наших статей пам’ятайте, що обираючи між інвестиціями в спорядження чи мандри, останні мають бути на першому місці 😉

**Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

 • Olexy Kuzenko

  Користуємось флісом, самі пошили. Але шукаємо і пуховий, обов’язково з капюшоном.

  • Khrystyna Prysiazhna

   А чому саме з капюшоном?

   • Olexy Kuzenko

    Не люблю шапку.

   • Anna Rusanova

    Я тоже признаю пуховки только с капюшоном. Если есть капюшон, то можно не брать шапку (конечно, если теплое время года)
    Летом обычно у меня с собой легкий баф и пуховка с капюшоном.

    • Andriy Storozhuk

     Подскажите, вам капюшон не мешает при ходьбе с рюкзаком, и куда его девать, если не использовать или надевать пуховку в спальнике? Антону и Кристине капюшоны очень пригодились в Исландии, теперь крепко над этим задумался, хотя капюшоны не очень люблю.

     • Anna Rusanova

      пуховик же легкий и капюшон очень маленький, я его не замечаю даже:) Замечаю только когда расчесываю волосы – волосы он путает действительно:)

     • Khrystyna Prysiazhna

      Під час руху мені іноді було спекотно в капюшоні, тому пуховий знімала, а мембранний одягала. Тоді вже ставало не надто зручно, варіант светру без капюшона вигравав. У всі інші моменти, навіть під час сну, він не заважав.

 • walker

  Да, все так. Еще забыли написать, что пух живет десятилетиями при должном уходе. А вот флиски умирают быстрее.
  Вообще конечно в лоб сравнивать флиску и пуховой свитер не так-то и легко. Сейчас пойди найди флиску такого же температурного диапазона, что и пуховик. В основном 100, максимум 200 флис. Вот у меня доживает последние дни Басковский Гудзон из полартека 375. Конечно, греет уже не так, как в начале. Сплющился и загрубел за 10 лет. Использовал как подстежку-утеплитель к мембранной куртке. Получалась зимняя куртка 2 в 1. В целом, если надеть еще флиску 100 под такую куртку, можно было и при -20 в городе ходить. Но в поход такую не потащишь. И вес под килограмм, и пакуемость низкая.
  Вообще в походе есть место и флиске и пуховому свитеру. У них нет противопоставления, просто разные ситуации применения. Например, идти лучше во флиске со штормовкой сверху или без (по ситуации). Тело потеет, пот проходит через флис и мембрану. Но каждый час присаживаясь отдохнуть лучше накинуть сверху свитер, ибо тело остывает, может и продуть. Ну и в лагере лучше в пуховике. И дополнительное утепление ночью. И в случае резкого падения температуры днем. В горах порой резко меняется погода.
  С учетом того, что в Америке можно взять тот же marmot zeus на 700-м пухе за неприличные 100 долларов, а новый Гудзон стоит 125 долларов, хм, выбор очевиден.

  • Dmytro Korol

   Дуже грамотний комент, абсолютно згідний. Це різні шари для різних умов

   • @dmytrokorol:disqus, саме так. Ідея статті – дати задуматись над пухом тим, хто його не розглядав на весну-літо-осінь. Зазвичай, якщо кажеш “пуховка”, це сприймається як щось зимове і товсте. І, нажаль, не всі знають, що є така штука, як пуховий светр. І, тим паче, що такий светр може в порівнянні з флісом по вазі, компактності і комфорту. Приміром, я від весни жодного разу не брав з собою фліс, бо вистачало термухи на хід і пухового светра ввечері. Як на Ісландію, то ми обговорювали, що одну з пуховок добре було б замінити або флісом, або товстою синтетичною термухою (тут наші з Христиною погляди розійшлись). Як раз для того, щоб в русі її вдягати. Бо пух зажаркий на хід за тих умов, а тонкої шерсті було замало.

  • Евгений

   А если еще учесть всякие виндстоперы и софтшелы, то до комфотрности и универсальности синтетики, еще ближе, хотя с пакуемостью и весом им до пуха еще далеко.

  • @disqus_Z9m6cQr3mr:disqus дякую за розгорнуте доповлення! Дійсно, це не протиставлення, скоріше, визначення, де що краще відповідно до умов.

 • Yakov Levenets

  Зазвичай беру з собой тонку фліску (і в ній іду, якщо стає прохолодно), пуховку (переважно для бівака) та зовнішній шар. У крайньому поході взяв ще й Turbat Igroves і то було вже зайвим.

  • @yakovlevenets:disqus, скажи, будь ласка, яку термуху використовуєш в ті моменти, коли вдягаєш фліс на хід?

   • Yakov Levenets

    Зазвичай я не використовую термуху із флісом. Мені вистачає простої хб футболки. Коли вдягаю фліс, то намагаюся контролювати той момент, коли стає спекотно: тоді просто знімаю фліс і іду в одній футболці. Ходив два тижні тому на ПІМ і такий підхід нормально спрацьовував для мене.
    Просто навіть, коли всі інші на каталці зимою вдягають термуху-фліс-куртку, мені вистачає термухи і куртки 🙂
    А взагалі термуха Polar Max.

 • Anna Rusanova

  Флиска пока активничаешь и на прохладные вечера летом, легкая пуховка сверху на флиску, когда отдыхаешь или когда уже совсем холодно. Вообще флиска всегда со мной, а пуховка почти всегда.

  • @annarusanova:disqus, дякую за відповідь! Фліс, як я розумію, 100-ка?

   • Anna Rusanova

    Да, скорее 100 чем 200.

 • Anatol Natol

  Не що краще, а 1+1. В прохолодні та навіть зимові походи беру і фліску (Ф), і пух. светр (ПС). Фліска виручає, коли пихтиш вдень під сонцем і маловітряно – завдяки продуваємості, мені комфортно та не гаряче. Коли ж подуло – накидую мембранку чи міняється місцями з ПС. Ввечері чи в сильний вітер та падіння температури – Ф + ПС + мембранка. Маю 4 шари (включно з термухою), от і підбираю під свій темп та погоду. Однозначно краще, ніж товста куртка та светр, яку досі носять зустрічні.

  • Anatol Natol

   Христя, дякую за матеріал))

   • Khrystyna Prysiazhna

    Дякую 🙂
    Старались описати, що для нас в яких умовах краще працює. Як вже коментував тут Антон, ідея – дати привід задуматись над варіантом пухового утеплювача у весняно-літньо-осінній період, а не лише зимовий. Бо про фліс і так всі знають.
    Повністю замінити одне одного не зможуть. Все банально просто – іноді в пуховому светрі надто спекотно. Хочеться чогось не такого теплого 😉
    Тут багато пишуть про прімалофт, як альтернативу пуху. Та на основі мандрівки в Ісландію, де наші пуховки регулярно намокали, можу сказати, що волога при температурі вище нуля і сухому спальнику не проблема. У нас все добре висихало. А теплоізоляційні властивості пуху зберігаються значно довше, ніж будь-якого синтетичного матеріалу.

    • Vitaliy Andreev

     Обратить внимание вам очень даже удалось )
     Посыпаю голову пеплом, но про само существование пуховых свитеров узнал именно из вашего блога год назад,потом только стал немного читай англоязычные блоги про туризм и понял, что мы отстали от всего мира очень сильно в плане экипировки.

 • Anatol Natol

  Щодо софтшелу – неоднозначне ставлення – дуже вузький діапазон. Маю 2-а – утеплений флісом та без. Брав утеплений замість флісу. Мінус – коли сонячно і маловітряно – йти парко, а від сильного холодного вітру все ж продуває. А тонкий софтшел – то чисто урбан варіант, як на мене.

  • Khrystyna Prysiazhna

   Для мене софтшельні штани (утеплені флісом) – ідеальний варіант для зимових походів. Ось там я їх зацінила. Достатньо теплі, тож рідко одягаю термоштани, вітер не продуває і від мокрого снігу добрий захист.

 • walker

  Заметил, что у Marmot Zeus лезет пух. В основном по швам с внутренней стороны. Мелкие частички, не крупные перья, но их остается достаточно на слоях, носимых под курткой, так что эстетическое восприятие страдает. Обработка швов клеем McNett Seamgrip может помочь в данном случае?

  • Я так не робив, бо СімГріп має протиковзні властивоті. Куртка буде чіплятись сильно за інший одяг.

   • walker

    Ясно. Спасибо.