Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Телескопічні палиці на сьогодні складають більше 90% ринку трекінгових палиць в Україні. Вони дешевші й відоміші за палиці фіксованої довжини чи комбіновані моделі. Тому оминути їх в оглядах ми не можемо. Але якщо говорити, то про щось дійсно варте уваги. 

Ті з вас, хто читав список найкращого на нашу думку спорядження, вже знають що палиці Black Diamond Trail ми вважаємо найкращими телескопічними палицями по співвідношенню переваг з ціною. І сьогоднішнім оглядом я поясню цю думку на деталях.

Важливо! Спорядження, про яке йде мова в цій статті, ми отримали безкоштовно від представника Black Diamond в Україні. Це жодним чином не впливає на нашу думку чи на зміст статті, адже за нами лишається повний контроль над наповненням публікацій. І так буде завжди.

Одним з показників успішності цих палиць є частий дефіцит моделі на українському ринку. Коли нам спало на думку написати про них огляд, палиць Trail ми не знайшли. Очікувати наступної поставки не було сенсу, адже привід для огляду був вже й зараз (ми як раз збиралися на Карійську стежку), тому взяли з собою оновлену модель, Black Diamond Trail Pro. Більше того, її жіночу версію, Women’s.

*Коли я почав писати цей огляд, в Україну вже приїхала поставка палиць, тож я позичив в магазині модель Trail для порівняльних фото.

Різниця Pro версії і звичайної – у замках, що фіксують секції палиці в потрібному положенні. В простішій моделі замки пластикові. В просунутій – металеві. 

Основний функціональний наслідок – сила затискання. Металеві замки значно краще триматимуть палицю і суттєво зменшують ймовірність проковзування однієї секції відносно іншої.

Проковзування – дуже неприємна штука. Зазвичай трапляється при раптовому сильному навантаженні на палицю (падіння, різке спирання на палицю великою вагою). Неприємність проковзування в тому, що стається воно в найнеочікуваніші моменти. Ви думаєте, що палиця зараз виправить ситуацію, а відбувається навпаки. Далі все залежить від вашої реакції. Встигнете зреагувати – супер. Ні – можливі травми від падіння. Велика вага рюкзака і туриста підсилюють ймовірість проковзування.

Але, насправді, навіть з пластиковими замками вірогідність проковзування мізерна. Якщо ваша сумарна з рюкзаком вага менше 100 кг і ви регулярно доглядаєте за палицями, пластикові замки не мають вас відлякувати. 

Догляд – це чистка палиць після кожного походу і, за необхідності,  регулювання сили затискання замків. Регулювання замків відбувається обертанням болта на кожному з них. За годинниковою стрілкою – більше затискання. Проти – менше. Слідкуйте, щоб важіль закривався без надмірних зусиль. Інакше є ризик зламати його (пластик, пам’ятаєте?). Якщо затягнули болт занадто сильно – відпустіть.

Надійність і витривалість – ось де замки Trail Pro з нержавіючої сталі йдуть далеко вперед від пластикових затискачів Trail. Удар, який стане фатальним для пластику, буде непомітним для сталі. До того ж, пластиковий замок більший за металевий, значить зона можливого впливу на нього більше. Плюс пластик на морозі стає крихкішим. 

Висновок з цього абзацу: якщо дуже (прям дуже-дуже) багато ходите і полюбляєте зимові походи, ваш вибір – Trail Pro. Для нон-стоп гідів і рятувальників теж кращою буде Про-версія. В інших випадках звичайних Trail з головою достатньо.

Переваг пластикових замків перед металевими – дві. Перша: вони суттєво м’якше і плавніше працюють. На закривання-відкривання замка потрібно менше зусиль. Часом я помічаю, як сильно доводиться напружити пальці Христині, щоб закрити замок на Trail Pro і розумію, що для дівчат базова модель в цьому плані краща.

Друга перевага пластику – він легший за метал. Сумарна економія на двох палицях – 31 грам (Trail – 489 г, Trail Pro – 520 г).

Ще одна деталь, яка відрізняється в Про-версії й у звичайній – довжина перехвату. В першій він на 25 мм довший. Але це настільки незначна відмінність, що при виборі я б на неї не зважав.

Хоча Pro-версія була для мене вимушеним кроком через відсутність звичайної, жіночу варіацію Women’s я обрав спеціально. Виробник відніс ці палиці до жіночих через вкорочену довжину (максимальна – 125 см), зміщений на 5 мм вгору перехват і блакитний колір окремих деталей.

Як наслідок, вони компактніші і легші за чоловічу версію. В складеному стані жіночі займають 59 см, чоловічі – 63 см. Вага жіночих Trail Pro – 490 грамів, чоловічих – 520 грамів. Тобто, якщо ваш зріст менше 185 см і долоня середньої величини, жіноча версія – гарний вибір, адже тоді ви не носитимете з собою зайву вагу і об’єм.

І завжди, з будь-яким спорядженням, не дивіться на гендерне призначення. Розглядайте всі варіанти. Оскільки на дівчат, часом, краще сідають чоловічі моделі рюкзаків, а вкорочені жіночі спальники дозволяють невисоким хлопцям підібрати собі ідеальний розмір.

Black Diamond Trail та Trail Pro Women’s в складеному станІ

Деякі виробники зменшують діаметр колін в жіночій версії палиць. У Black Diamond він незмінний: 16 мм верхнє, 14 мм середнє, 12 мм нижнє.

Тепер, коли ми розібрали всі відмінності Trail Pro та Trail і визначили різницю між чоловічими і жіночими моделями, перейдемо до елементів, які у всіх варіантах є спільними, і які допомогли цим палицям вибороти звання кращих трекінгових телескопів.

Перше – знов замки. Вони ексцентрикові (або зовнішні). Їх переваги перед цанговими (внутрішніми): зручність користування, швидкість зміни довжини палиць, байдужість до бруду і морозів.

Пластикові замки в моделі Trail мені подобаються ще й тим, що мають мінімум деталей в конструкції.

Наконечники у всіх версій палиць Trail – карбідо-вольфрамові. Вони легко пройдуть стежками понад 1000 км. А коли зносяться, їх можна замінити, замість того, щоб купувати нові палиці.

В комплекті до кожної пари палиць – два набори кілець. Літні (менші) і зимові (більші).

Заміна швидко проводиться без інструментів: скручуєте один і накручуєте інший.

Руків’я палиці – найкраще, з тих, що мені доводилось бачити на телескопічних палицях. Воно подовжене, тобто дозволяє долати підйоми без зміни довжини палиць: зміщуєте долоню нижче і йдете без зупинок. Довжина перехвату – аж дві ширини долоні.

Матеріал – приємна EVA-піна, одним шматком на всю довжину. Вона чудово вбирає піт у спекотну погоду та утримує тепло в холод.

Верхня частина руків’я резинова, тому добре фіксується в долоні на спусках (знов таки, якщо ви не змінюватимете на кожному спуску довжину палиць).

Темляк з внутрішнього боку обшитий м’якою тканиною. Ну дуууже приємно лягає на руку. Ззовні – жорстка стропа зі світловідбиваючим елементом.

Довжина темляка регулюється. Тягнете за хвіст стропи – зменшуєте її, за верхній вихід стропи з руків’я – збільшуєте.

Літери на хвостах підкажуть, для якої руки призначена та чи інша палиця. Визначеність рук залежить саме від заправки темляка в руків’я, бо самі руків’я абсолютно однакові.

В комплекті до палиць – пластиковий елемент, який допомагає кріпити їх одна до одної під час транспортування. Ми ніколи не брали його з собою і кріпили палиці бічними стяжками рюкзака.

І,насамкінець, але не останнє за суттю – це якість. У Black Diamond вона відмінна. Кожна деталь палиць свідчить про це. І я ніколи не чув нарікання ані на зручність користування палицями Black Diamond Trail, ані на їхню надійність.

*Описана в огляді модель Black Diamond Trail Pro Women’s зараз знаходиться в нашому Банку Спорядження. Ви можете абсолютно безкоштовно протестувати її в поході.

Висновки. Трейли – чудові палиці, оснащені всіма зручними елементами. Якщо ви видивляєтесь добрі телескопи, кращих годі шукати. Їх “Про” версія підійде гідам чи рятувальникам, тим, хто дуже багато часу проводить в горах. Або ж мандрівникам з великою власною вагою і великою вагою рюкзака. В інших випадках звичайної серії достатньо. Пам’ятайте, що слово Women’s у назві жодним чином не має обмежувати в виборі чоловіків:)

Переваги: подовжене руків’я з одного шматка піни EVA, карбідо-вольфрамові наконечники (змінні), зимові і літні кільця в комплекті, зручні пластикові замки з мінімумом деталей у звичайній версії і супернадійні з нержавіючої сталі в серії “Про”, приємний темляк, відмінна якість.

Недоліки: відсутні.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Також спорядження з огляду можна безкоштовно спробувати в поході, завдяки нашому проекту Банк СпорядженняОсь що про палиці Black Diamond Trail Pro Women’s пишуть ті, хто ними вже скористався:

 • walker

  Я недавно обновлял свои палки. Были BD Trail Back. Это еще более простая и тяжелая модель по сравнению с описанными в обзоре. Отработала 8 лет и в хвост и в гриву. И в Крыму зимой в метель несколько раз. Ни разу не было случая неожиданного складывания. Было раз, что нижний сегмент медленно складывался. Это когда через час ходьбы замечаешь, что сегмент выдвинут не на полную длину, а на пару рисок сложился. Подтягивание винта решило вопрос. Потом проблема не повторялась. Так что пластик достаточно надежен. Супруга выбрала BD Trail женские. Отличная штука и намного легче. Осознанно отказалась от Про ради меньшего веса.
  Я же взял себе мужские Komperdell Explorer Contour Power Lock 3.0. По сравнению с BD у них больше диаметр сегментов 18-16-14 против 16-14-12 при том же весе. Замки металлические при том же весе. Ручка у Комперделлов более пористая. У BD чуть ближе к резине. Но темляк у Комперделлов похуже. У BD более мягкий.
  Единственное, что у BD мне не очень нравится, так это резьбовое крепление колец. При их смене нужно накручивать, что дольше и больших усилий требует. У Комперделла провернул до защелкивания. Правда у Комперделлов зимних колец в комплекте нет. Нужно докупать. И нет простоты смены карбидного наконечника, как у BD Trail. С другой стороны за 8 лет на старых BD наконечники не сносились при 1-2 походах в год.
  Кстати, у BD есть еще такая фишка. Там не только можно менять старый наконечник на новый, там еще продается аксессуар в виде резинового наконечника. Для асфальта или камней. Правда его вручную не поменяешь. Нужно тогда в поход с собой брать мультитул или плоскогубцы.
  Ну и Комперделлы производят в Австрии и теоретически имеют 3-летнюю гарантию.
  В общем эти две конкурирующие модели палок, по моему мнению, являются золотой серединой. И вес до 480 гр за пару меньше, чем у экспедиционных моделей, и надежность выше, чем у карбоновых и нетелескопических палок.

  • Привіт! Дуже дякую за розгорнутий коментар! Море корисної інформації для читачів!

   Скажи, будь ласка, в чому саме вбачаєш вищу надійність згаданих телескопів перед нетелескопічними?

   • walker

    Как то я сомневаюсь, что они на излом при воздействии поперечной нагрузки зимой будут такими же прочными в местах стыка. У телескопа один сегмент полной толщины входит в другой и фактически толщина удвоена, а у нетелескопа блестящая втулка в лучшем случае имеет одинарную толщину, что видно на этой фотке http://propohody.com/wp-content/uploads/2017/07/20170718_172455.jpg.
    Она располагается между двумя сегментами и собственно толщина ее стенок против толщины стенок двух сегментов у телескопа.
    А зимой возможный всякие нагрузки на палку, включая поперечные, особенно при поскальзывании или проваливании фирна под ногой, когда какое-то время опираешься на палку под углом, еще не успев переставить в новое положение.
    Поэтому я и отказался пока от BD Distance FLZ.

    • Дякую за відповіді і за аргументи! Ще додам до роздумів: BD в серії Alpine має і карбонову модель, тобто для зими її без проблем пропонує. Мабуть, візьмемо її, подивимось, як себе поводитиме у від’ємні температури і за тих ситуацій, що ти описав. Там, доречі, діаметр палиці більший.
     Втулка між секціями фіксів – алюміній. Та мені видається, що такі штуки компанія рівня Black Diamond добре прораховує. Навіть дуже добре, бо вони ж з залізом працюють, від якого залежить життя користувачів. Мої ж карбонові фікси вже багато бачили. І сильні заломи в камінні в Горганах. І досі без пошкоджень. Цікаво, як можна провести тест на витривалість фіксів і телескопів, щоб побачити хто-кого.

   • walker

    В принципе, если эта втулка выполнена из нержавейки, а не алюминия, что можно проверить магнитом, возможно, прочность на излом и аналогична. Хотя в алюминиевой модели BD Distance FLZ по-моему нет возможности установки зимник колец. Значит производитель не рекомендует их на зиму. Зимние кольца предусмотрены для нетелескопов более высокого класса типа BD Alpine FLZ Trekking Poles. Но они тяжелее. Да, даже BD Distance FLZ весят столько же, сколько и BD Trail. То есть их преимущества –
    только компактность при транспортировке и скорость раскрытия-собирания . Зато у телескопов в сложенном виде есть возможность использования в качестве колышков в снегу или рыхлом песке. Ну или, хе-хе, стукнуть кого-нибудь, не сломав палку.
    По весу преимущества у моделей из карбона и моделей без регулировки по высоте. Карбон не подходит для зимы, а без регулировки по высоте я, например, не могу. Можно, конечно, держать палку просто сжав руку, но у меня кисть устает так целый день идти. Поэтому я использую темляк. Пропускаю руку снизу через него, так чтобы стропы проходили по ладони между большим и указательным пальцами. Таким образом, мышцы кисти не напрягаются и нагрузка при подъеме передается с меньшими усилиями. Собственно для сохранения возможности такой передачи нагрузки и нужна регулировка палки по высоте.
    Для легкоходов же, походов выходного дня, бега по горам в неморозное время года карбоновые палки без регулировки будут лучшим выбором.

    • Два сезони зимові мій карбон пережив, чекаю третього 🙂 (не фікси ).

     • walker

      Я, когда подбирал замену, посмотрел на количество царапин на своих старых палках, прикинул, что карбон часто ломается в местах таких царапин, и не решился пока. Любая технология должна быть отработана со временем. Первые нетелескопы не очень хорошо переносили поперечные нагрузки, судя по энциклопедической методичке Комбрига. Сейчас уже вроде более менее нормально. По крайней мере нет шквала жалоб и негативных отзывов. С карбоном также. Пройдет пара поколений и возможно сделают более долгоживущим.