Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

В шаленій гонитві за кількістю люмен, що триває останні роки, я хочу виділити ліхтарик, який лишився поза цими перегонами. Водночас, саме він ввійшов до списку кращого спорядження 2017 року за версією ПроПоходи. Це Black Diamond Iota.

Якщо ви не збираєтесь на нічне орієнтування, або не приймаєте участь у нічних забігах, то великої кількості люмен вам не потрібно. Згадайте, скільки років елементарна Tikkina світила своїми 40 люменами і всі від неї раділи. Я не кажу, що збільшення яскравості – це погано. Але є певна межа достатньої яскравості для класичного походу, за якою починається звичайна перевитрата енергії. Сьогодні найпростіші моделі у королів аутдорного світла, Petzl і Black Diamond оснащені діодами на 150 люмен. І, як на мене, цього більш ніж досить. В подальшому я б хотів бачити зменшення розміру і збільшення часу роботи ліхтаря, замість нарощування непотрібної яскравості.

Важливо! Ліхтар Black Diamond Iota наданий нам дистриб’ютором безкоштовно. Також, ми отримуємо гонорар за публікацію огляду. Це жодним чином не впливає на зміст огляду, оскільки за нами лишається повний контроль над його наповненням. Детальніше в нашому кодексі публікацій. Надалі ліхтар Black Diamond Iota переходить в наш Банк Спорядження і вже зараз доступний для безкоштовного тестування всім читачам ПроПоходи.

З моделлю Iota американці зробили перші кроки до практичності, про які я говорив. Він, як найпростіші ліхтарі, має діод на 150 люмен, але подивіться на його розмір!

Разом зі зменшенням розміру він втратив і вагу. Лише 56 грамів. Це разом з ремінцем і елементом живлення.

І, найголовніше, він працює на вбудованому акумуляторі, а не на батарейках. Тобто вам відтепер не потрібно витрачатись на батарейки і ви не будете засмічувати планету відпрацьованими елементами живлення.

Так, якщо ви збираєтесь в дооовгий автономний похід у віддалені регіони і не плануєте брати з собою джерела енергії, він вам не підійде. Тоді стандартна модель і запас батарейок. Але більшість сучасних походів триває менше, ніж діє одна зарядка Black Diamond Iota. А якщо похід видається довшим, то, зазвичай, мандрівники беруть з собою пауербанки для телефонів, якими можна скористатись, щоб підзарядити акумулятор цієї крихітки. Сонячна панель з виходом USB чи пічка BioLite теж чудово підійдуть для зарядки ліхтаря. 

Нажаль, виробник не дає інформацію щодо ємності акумулятора, яка б дозволила проводити точніші розрахунки по зарядці техніки в довгих походах. На сайті Black Diamond можна знайти лише дані про тривалість роботи при різних режимах. Я не буду їх перераховувати, а поділюсь результатами наших спостережень. Зазвичай в мандрівках при щоденному використанні цього ліхтаря в для побуту в таборі зарядки вистачає на 5 днів. Ми не працюємо на максимальному режимі освітлення, бо це, насамперед, не комфортно, і щоразу вимикаємо ліхтар, коли в ньому немає потреби. Максимальним режимом користуємось лише час від часу для оглядання навколо табору чи пошуку розкиданих речей.

Управління ліхтаря вкрай просте. Одна механічна і одна сенсорна кнопка. Сенсорна передбачена саме для швидкого переводу ліхтаря у максимально яскравий режим. Вона розташована на корпусі з правого боку. Один дотик – і маєте повну потужність. Повторний дотик поверне ліхтарю попередню силу освітлення. Ця кнопка не працює, якщо ви в звичайних рукавицях. Лише в тих, що передбачені для роботи зі смартфонами.

Механічна кнопка відповідає за ввімкнення-вимкнення, точного вибору яскравості освітлення та режиму, і блокування ліхтаря.

Коротке натискання – ліхтар ввімкнуто.

Затискаємо кнопку і яскравість плавно змінюється від найменшої до найбільшої і назад. Коли бажаної яскравості досягнуто відпускаємо кнопку і користуємось ліхтарем.

При вмиканні ліхтар завжди стартує з яскравості близько 60% від максимальної. Цей показник також можна змінити. Алгоритм зміни стартової яскравості елементарний. протягом 25 секунд після від’єднання зарядного кабелю від ліхтаря затисніть верхню кнопку і тримайте її. Спершу інформаційний світлодіод на ліхтарі спочатку проблимає синім, а потім, щойно він почне блимати зеленим, відпустіть кнопку. Тепер вмикайте ліхтар, налаштовуйте потрібну яскравість, з якою хочете, щоб він стартував і вимикайте. Все готово.

Щоб заблокувати ліхтар, потримайте верхню кнопку натисненою, доки світлодіод не заблимає синім кольором. Тепер, якщо на кнопку натискати коротко, той самий синій світлодіод говоритиме, що ліхтар заблокований. Для розблокування знову потримайте верхню кнопку секунд п’ять.

Окрім постійного світла, ліхтар має режим стробоскопу. Щоб задіяти його, в будь-який момент тричі натисніть верхню кнопку. Яскравість в режимі стробоскопу також можна регулювати, утримуючи затисненою верхню кнопку. Сенсорна кнопка переходу до максимальної яскравості в режиму стробу не діє.

В мережі можна зустріти скарги на надто чутливу сенсорну кнопку. Ніби, коли поправляєш ліхтар на голові, вона спрацьовує. Що ж, якщо так трапляється, доведеться поправляти ліхтар лівою рукою:) По власному досвіду я не спостерігав випадкове спрацьовування сенсора аж так часто, щоб назвати його проблемою.

По інший бік від сенсорної кнопки знаходиться порт microUSB для підзарядки ліхтаря. Він прикритий невеликою кришкою, що в нашому прототипі дещо відходить від корпуса. Тому в сильні зливи я б радив одягати цей ліхтар під капюшон мембранки, щоб зверху його прикривав дашок.

Паспортний захист від води в цього ліхтаря – IPx4.

В комплекті з Black Diamond Iota постачається невеликий шнур USB-microUSB. Підзарядити ліхтар можна від будь-якого пристрою, де є USB вихід. Ми заряджали його навіть від телевізора і від смартфону (через OTG кабель).

І, загалом, через надзвичайно простий процес зарядки, який можна повторювати так часто, як заманеться, цей ліхтар став світильником №1 не тільки для наших походів, а й першим джерелом світла для побутових потреб (ремонт, пошуки дрібниць в надрах гаражу, вечірні прогулянки по дачі).

У Black Diamond Iota відсутня звична “трєщьотка”, з допомогою якої регулюється кут нахилу ліхтаря. Натомість, регулювання здійснюється завдяки тугій посадці вісі в корпус.

На голові ліхтар тримається на 20 мм м’якій резинці, на якій світловідбиваючою фарбою нанесене лого Black Diamond.

Розмір посадки регулюється двома двощілинними пряжками. Зводимо їх одна до одної – розмір посадки збільшується. Розводимо – зменшується. Супер просто і супер зручно.

Ліхтар сідає і на маленьких дітей, та слідкуйте, щоб малюки не світили собі яскравим світлом в очі. Для дітей безпечна яскравість близько 30-40 люмен.

Світлодіод, який я вже згадував вище, в перші секунти після вмикання ліхтаря показує залишковий заряд в його батареї. Індикація класична: зелений = батарея заповнена, червоний = час заряджатись.

Світло ліхтаря – розсіяне. Таким зручно користуватись в кемпінгу, але, знов таки, в нічному орієнтуванні від нього мало користі. Хіба що йти добре помітною стежкою.

Ще зверніть увагу на деяку інфо з упаковки. Виробник пише, що в максимальному режимі ліхтар працюватиме дві години. Тут варто пам’ятати, що яскравість ліхтаря постійно зменшуватиметься. І через дві години він світитиме далеко не на 150 люмен.

Так само й інформація про дальність освітлення в мінімальному режимі. 4 люмена – це може бути зазначені 8 метрів, але за умови, що ви не рухаєте головою і довго вдивляєтесь в освітлений простір. Бо, якщо головою вертіти, очі не встигатимуть зацінити ці 8 метрів від 4 люмен. Максимум ви будете бачити на 2-3 метри.

Це не є брехня з боку Black Diamond, а лиш ще один кривий стандарт для замірів, яким користуються більшість виробників ліхтарів.

І останнє, на що хочу зауважити – зацініть цей колір! Як раз під Христін рюкак Osprey Tempest. Якщо вам не подобається Salt Water, помаранчевий теж нічого так:)

Висновки. За сукупністю показників ваги, розміру, яскравості, зручності і екологічності на сьогодні ми не знаємо кращого варіанту ліхтаря для походів без нічного орієнтування. Саме тому Black Diamond Iota став нашим улюбленим ліхтарем-новинкою 2017 року. Ще раз зауважу, що він не підходить для довгих експедицій, де будуть відсутні джерела живлення з портом USB. Для решти випадків – це класний варіант. Власне, як і на подарунок друзям-мандрівникам чи господарям, адже його ціна ($50) цілком прийнятна, враховуючи, що вам ніколи не треба буде витрачатись на батарейки.

Переваги: екологічність, вага, розмір, вбудований акумулятор, блокування, програмування, простота користування.

Недоліки: неможливість користуватися ліхтарем під час заряджання, і побажання – оскільки корпус і так не треба розбирати для зміни батарейок, можна зробити кришку порту для зарядки герметичною і матимемо супер ліхтар з захистом IPx8, який взагалі не боятиметься води.

Про ліхтар Black Diamond Iota ми також зняли відео. Його можна подивитись на нашому YouTube каналі, на який вже давно варто було підписатись! 😉

Відгуки читачів про це спорядження:

Ось що про ліхтарик Black Diamond Iota пишуть ті, хто ним вже скористався:

Інші статті по темі на ПроПоходи:

Добуваємо енергію в поході. Сонячна панель BioLite Solar Panel 10+
Ультралегкий гамак Sea To Summut Ultralight Hammock. Крихітка, що вражає
Спорядження для Ісландії. Висновки після мандрівки

Де купити, вдячність і підтримка

Купуєте в наших партнерів – підтримуєте автора і ПроПоходи. Чарівні посилання, що прискорюють наш розвиток:

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

Щиро цінуємо вашу підтримку і вкладаємо її лише в добрі справи.