Антон Прохоров
Автор блогу ПроПоходи. Свої перші гірські кроки зробив 25 років тому в Алтайських горах. Зараз живу і працюю в Києві. Обожнюю гори, рух, складні задачі і легке спорядження.

Наш звичний набір техніки, яку потрібно час від часу заряджати в мандрівках, складається з двох телефонів, двох ліхтариків, стедікама і невеликого планшета для нотаток. Телефон, що ми використовуємо для фото і відео, разом зі стедікамом потрібно заряджати щодня. Разом вони мають акумулятори ємністю 4400 мА.

Щоб заливати в раз на день таку кількість енергії без доступу до розеток, ми користуємось пауербанками. Три штуки по 20000мА при напрузі 3,6В дають нам 38100мА з класичною напругою 5,1В. Враховуючи решту техніки і далеко не 100% ККД при передачі енергії, нам вистачає їх на 7-8 днів мандрів поза цивілізацією.

Для двотижневої подорожі Карійською стежкою ми розробили план тотальної незалежності від мережі. Для нього я замовив дві новинки від американців з BioLite. Одна з них – пічка з термоелектрогенератором, BioLite CampStove 2, що дає електрику від спалювання деревини під час приготування їжі. Друга – сонячна панель потужністю 10 Ватт, BioLite Solar Panel 10+, новинка 2017 року.

Про пічку я вже викладав відео на нашому каналі і, незабаром, сформую текстовий огляд. А сьогодні розповім про технічні особливості сонячної панелі і власні враження від користування нею.

10 Ватт в перекладі на знайомі показники означає, що за яскравого сонця вихід току з панелі буде ідентичний зарядці техніки від мережі, 2А з напругою 5В (не плутайте зі швидкою зарядкою, що має на виході 9В та 1,67А). Це, в свою чергу, значить, що для щоденної зарядки нашої техніки, враховуючи втрати енергії, нам потрібно близько трьох сонячних годин. Це мене абсолютно влаштувало, адже за зйомками і відпочинком ми, зазвичай, проводимо не менше часу. Залишалось лише спланувати зупинки якомога ближче до зеніту.

Ранок на Карійській стежці

Чому саме зупинки? Бо мої досліди з попередніми сонячними панелями показали, що година заряджання техніки в спокійному стані еквівалентна цілому дню ходіння з батареєю, прив’язаною ззовні до рюкзака. Я пов’язую це з тим, що під час руху кут падіння сонячних променів постійно змінюється і батарея просто не встигає налаштуватись. До того ж, прив’язану батарею є шанс загубити на ходу або пошкодити при скиданні рюкзака чи випадковому падінні.

Але повернемось від загального до конкретного. Для бажаючих побавитись з кріпленням панелі на рюкзаку-байдарці-велосипеді виробник передбачив пластикові петлі на кутах. Батарею можна закріпити або шнуром, або невеликими карабінами.

Інше призначення пластикових кутів – захист сонячної панелі від ударів при падінні на торці. Адже обрані сонячні елементи – монокристалічні, які вельми крихкі і чуттєві до пошкоджень. Водночас, мають найбільшу ефективність на одиницю площі.

Аби не пошкодити монокристали згинанням чи ударами по фронтальній частині, біолайтівці розмістили їх поміж двох шарів жорсткого поліетилену. Згаданий поліетилен пропускає достатню кількість світла і, водночас, не боїться подряпин. Думаю, останню властивість йому приписують через певну пружність. Тобто, якщо спробувати провести по захисному шару гострим предметом, він ледве помітно прогинатиметься і без наслідків повертатиметься в початковий стан.

Рішення з поліетиленом дозволило позбавити панель від громіздких захисних чохлів, які не лише ускладнюють користування панеллю, а й сприяють її перегріву в спекотні дні.

Щоб допомогти туристу визначити оптимальний кут падіння сонячних променів, інженери додали простий, водночас, ефективний елемент. Це прозоре скло з нанесеною по центру крапкою і дві перпендикулярні лінії на деякій відстані позаду скла. Варто ставити батарею так, щоб тінь від крапки опинилась на перетині ліній. Геніальне рішення!

З нашого досвіду, в ранкові і вечірні години для найефективнішої зарядки положення батареї варто коригувати кожні 15-20 хвилин. В обідній час про неї можна забувати і на годину.

Для фіксації потрібного положення на сонячній панелі передбачена металева рамка, що здатна обертатись майже на 360°. Відтепер не потрібно шукати місце, куди сперти панель або витрачати час на будівництво конструкцій з камінчиків і рюкзаків. Будь-який кут нахилу в будь-якій ситуації – все елементарно.

В помаранчевому блоці в верхній частині панелі сховано акумулятор потужністю 11Ватт*год. За напруги 5В він має ємність 2200мА*год. Чистими в наших експериментах ми отримували від нього до 1800мА*год. На етикетці його ємність порахована з напругою 3,6В.

Акумулятор можна зарядити від мережі. Для цього батарея комплектується шнуром USB – micro USB.

Порт для зарядки акумулятора знаходиться на зворотній стороні панелі, в нижній лівій частині помаранчевого блоку. Поруч з ним – USB порт для підключення техніки для зарядки від вбудованої батареї або сонячної панелі.

Приховане розміщення портів і резинові заглушки забезпечують панелі ступінь захисту від води IPx4. Та цей параметр прораховано із закритими заглушками. Тому будьте уважні на сплавах і за мінливої погоди. 

Над портами встановлено чотири білих світлодіоди, які сигналізують про потужність сонця під час зарядки техніки або залишок енергії у вбудованому акумуляторі під час нічної зарядки девайсів. Якщо заряд від сонця йде у вбудований акумулятор, тиснемо кнопку, що поруч, і бачимо, скільки він встиг набрати енергії.

Інша функція кнопки – запуск заряду приладів від вбудованого акумулятора.

Властивість панелі, яка вразила мене понад усе – незрівнянна простота користування. Щоб встановити батарею і почати отримувати енергію потрібно, буквально, до 10 секунд. Тому її не ліньки витягати і ставити навіть на час п’ятихвилинного перепочинку. Ми ж встигали заряджатись і при спробах стопнути машину.

Заряджаємось, поки стопимо машину

На зарядку вбудованого акумулятора від сонячної панелі потрібно близько 1,5 години за яскравого сонця. Але набагато ефективніше заряджати техніку напряму. Тому в обідній час я під’єднував до панелі свій Samsung S7 Edge і, поки тривав перекус та відпочинок, його акумулятор отримував близько 30-40% заряду. Декілька пауз впродовж дня і телефон заряджався на 99%. Цікава особливість: телефон ніколи не показував, що заряджений повністю. Можна було чекати 15 хвилин з 99%, та омріяні 100% на екрані так і не з’являлись.

Зарядка під час відпочинку в поході

Стедікам, зазвичай, заряджався від вбудованого акумулятора в поза сонячний час, адже, через особливість зарядних шнурів, його не можна було під’єднати так швидко, як телефон. 

Загалом, наявність вбудованого пауербанку – круте рішення. Його можна зарядити вже з дому і підтримувати техніку до початку походу. І, як робили ми, наповнити його вдень, щоб користуватись енергією коли вона потрібна, без прив’язки до сонячного світла.

В ранкові і вечірні години ми заряджали від панелі менш енергоємні акумулятори ліхтарів, бо активність сонця в той час найнижча.

Найвдалішим місцем для транспортування BioLite Solar Panel 10+ виявився клапан рюкзака. Вона ідеально лягає туди за розмірами і завжди є під рукою. Плюс, не страждає від скидання рюкзаків на привалах.

Увага! Монокристалічну панель не можна згинати! 

Інший корисний для виживання панелі хід – вбудовані кліпси на кутах, що фіксують її в складеному стані. Варто користуватись ними, адже таким чином ви забираєте зайві рухи шлейфу, що з’єднує сонячні елементи. Бо після самих елементів він є наступною за тендітністю частиною системи.

Вага сонячної панелі – 550 грамів. Це лише півтора наших пауербанки. Тобто замість трьох звичних акумуляторів ми можемо взяти дві десятиватні панелі, і взагалі забути про відсутність розеток на природі. На будь-який час подорожі, а не лише на один тиждень, що, зазвичай, живуть наші пауербанки. І з двома десятиватками не треба було б вираховувати графік зупинок для ефективнішого заряджання техніки.

Хоча, зважайте, що в цій подорожі ми користувалися однією панеллю BioLite Solar Panel 10+ на двох і щодня заряджали ємнісні прилади. Без постійних зйомок і нотаток на планшеті нам би вистачило і менш потужної панелі на кожного, приміром BioLite Solar Panel 5+. До того ж, за наявності двох панелей, ми б могли одночасно заряджати два прилади.

В будь-якому випадку, перед купівлею панелі проведіть елементарний арифметичний розрахунок, на кшталт того, що я надав на початку статті. Будьте уважними до параметрів, які надає виробник. Завжди перевіряйте, з яким вольтажем надана ємність. І не забувайте про втрати енергії.

*В мандрівку Карійською стежкою разом з панеллю і пічкою ми все одно взяли два пауербанки, оскільки не знали, як проходитиме експеримент і не могли ризикувати збором інформації. Якби я збирався в цей похід зі знаннями, що ми отримали в результаті випробувань, то для всіх перелічених гаджетів набір зарядок складався б з сонячних панелей BioLite Solar Panel 10+, BioLite Solar Panel 5+ і одного пауербанку на 20000мА. Пауербанк забезпечить зручність при зарядці техніки під час добирання до початку маршруту (в літаках, автобусах), і підстрахує, якщо в якісь дні доведеться швидко бігти намічені кілометри і не буде часу на тривалий відпочинок.

Заряджаємось на узбережжі Егейського моря

Чи потрібна сонячна панель кожному туристу? Ні. Для подорожей тривалістю менше тижня найзручнішим і найефективнішим за вагою джерелом енергії лишаються пауербанки. Вся суть панелей розкриється для вас в довших мандрівках за відсутності довгих перебувань в цивілізації. Тоді вони значно виграють за ваговими характеристиками і незалежністю у пауербанків. Особливо, якщо ви активно знімаєте чи, як ми, щовечора робите нотатки на планшеті та читаєте книжки.

Висновки. BioLite Solar Panel 10+ – це еквівалент простоти. Нічого зайвого, разом з тим, все необхідне для ефективної роботи. Не треба підставляти камінці, не треба притискати камінцями. Дістати, за секунду знайти найефективніше положення і заряджатись. 10 Ватт – добра потужність, якщо ви активно використовуєте техніку в поході. Для менш активного використання можна звернути увагу на легшу і простішу модель, BioLite Solar Panel 5+.

Переваги: відчутна потужність, надзвичайна простота користування (рамка-опора, шукач вигідного положення, відсутність чохла), базовий захист від води, вбудований пауербанк.

Недоліки: монокристалічні панелі ніжніше за інші, тому потребують обережнішого ставлення.

*Бажаєте підтримати розвиток ПроПоходи? Купуйте спорядження в наших партнерів через посилання нижче. Ми отримаємо невелику комісію з вашої покупки, а ви не витратите жодної додаткової копійки.

Товари з даного огляду в магазинах-партнерах:

 • Andr EY

  Сонячні панелі роблять з різних кристалів, монокристали більш єфективні на прямому сонці.
  Полікристалічні напроти менш єфективні але не настільки вімогливі до прямого соняця і коштують дешевше.
  І біолайт досить “дорогий” бренд в цілому.

  • Мабуть, як раз тому передбачили елемент, що виставляє панель прямо до сонця.
   Скажи, будь ласка, де можна подивитись інфо про чутливість монокристалів до непрямих променів?

   • Andr EY

    тут петрушка в самій технологіі виробництва, монокристал ріжуть з одного куска, а полі з різних шматочків.
    наприклад коли ти візьмеш аркуш паперу порвеш на шматочки потім складеш до купи, вони будуть не в однаковому положенні, але ізза цього збільшится опір вналідок якого зменшится єфективність. Сучасні полікристали мають ККД майже такий саме як у монокристалічних, але також мають високу вимогу до кута сонця. у сонячних панелей є дуже важливий мінус, при підвищеніі температури більш 24 градусів на поверхні панелі – ККД зменшуєтся. Інформація з різноманітних джерел, в основному від кума який працює по напрямку розвитку таких технологій, і знає про них все)))

    • Справа в тому, що я вивчав питання переваг і недоліків різних видів панелей доволі серйозно. Як для туристичних панелей, так і для домашніх, бо був би не проти встановити сонячну систему на будинку. І в жодному з джерел не було сказано, що полікристали мають перевагу, якщо сонце непряме. Мабуть, або різниця там настільки мізерна, що нею нехтують, або щось інше її нівелює.
     Зважаючи, що ККД від нагрівання зменшується, мені цей біолайт подобається тим, що жодних чохлів немає, які нагрівання посилюють. І панель тонка, тому охолоджується краще.

     • Olexy Kuzenko

      Як людина з досвідом будівництва сонячних електростанцій, скажу, що загальний річний виробіток статичної станції на полі і на моно кристалах в умовах України, приблизно однаковий. Але, якщо треккінгова система (не плутати з трекінговим взуттям), то монокристал виграє. Не просто так монокристал використовують в космосі, там пряма радіація. А ще є десятки різних типів, наприклад Телурид Кадмію, многошарові і т.д..

 • Oleg Antoshkiv

  цікаво, який струм може видати така панель у похмуру погоду?

  • В подорожі я не мав з собою вимірювача, щоб визначити силу струму, а по зарядці приладів визначити складно. Спробую заміряти за нагоди. Загалом, сучасні панелі доволі добре почувають себе і в похмуру погоду.

   • v.makar

    чи можливо виміряти? заряд на прилади йде через вбудований бавербанк чи напряму? якщо напряму – то можливо, якщо ж через павербанк – то тут важко щось сказати. хіба можна засікати час за скільки зарядиться – і потім скільки видасть
    на рахунок їх пічки – вона мені видала не більше 900 mah при повністю зарядженій батареї від розетки. хоча заявлено в них зовсім інше

 • Olexy Kuzenko

  Цікаво чим обгрунтований вибір виробника до монокристала, якщо його ккд на 1-2 % більший за полікристал, але дорожчий, та ще й ефективний тільки на прямій сонячній радіації. Як ви описали при носінні на рюкзаку або похмуру погоду мала ефективність, “что і требовалось доказать”. На мою думку вони мали б зробити два варіанти і чітко донести до свого покупця різницю, а там може комусь ходити по Кіпру де купа сонця, а комусь по Карпатам, де ледь ледь.

  • Досліди з навіскою на рюкзак я проводив з полікристалічними панелями!
   З моїми даними, монокристал ефективніший за полікристал за будь-якого кута падіння сонця.
   В похмуру погоду ефективність менша у всіх сонячних панелей, не лише у монокристала.

   • Olexy Kuzenko

    Шкода, що полікристал також погано себе показав, затінення були? оскільки навіть тінь від маленького шнурочка знижає ефективність полікристалічної панелі майже до нуля, тут теж свої особливості.
    На жаль, про монокрастал хибна інформація, він ефективність показує на прямих.

    • Як тоді виходить, що на батареях, які стоять на дахах і не повертаються, відповідно, сонце падає і під непрямим кутом, монокристал все одно дає більше енергії?

     • Olexy Kuzenko

      (Перед тим, як продовжити скажу, що не противник монокристала, ділюсь досвідом)
      Ні, все пояснюється тим, що влітку, коли в Україна набагато більше прямої радіації монокритсали працюють на повну ккд, відповідно дають більшу генерацію з кв.метра, а от кінець осені-початок весни полікристалии дають кращу виробітку. Загалом за рік, різниця +-(1-2)%. Додам порівняння реальної виробітки на фото, там топові панелі і видно, що не завжди моно генерує більше.
      Тому для маленьких станцій, різниця в 1-2% виробітки, при відчутній різниці в ціні за панель, економічно не доцільна.
      Якщо тема зацікавила, поговоримо при зустрічі, можу зробити звіт по будинку. https://uploads.disquscdn.com/images/197d8b80c47c49e4fe46ca2d52542b6237b2a9ccd195ba48564d0cfc78b1d0fa.jpg

     • Мене ця тема дуже цікавить!

     • Olexy Kuzenko

      Думаю, знайдемо пару хвилин при зустрічі в горах.

   • Olexy Kuzenko

    До прикладу: Відгук одного із власників станції. Два фото, ось ця антена при падінні тіні від неї, тоненької лінії на фото зменшує ефективність на 500Вт. Тому треба дослід) https://uploads.disquscdn.com/images/6989ca06e830411d676aefe3e6ff8f9ac5941cdfb0a402d04babfa204ba5f574.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/6e1782673ebbb14137e62f84435c87a43185075db2c710e53353dfaceeb8318c.jpg

 • Александр Губенко

  карпичі теж ваші?

  • Аби життя легкоходів не було аж таким радісним і простим:)

 • Александр Горлов

  Можу надати для тесту PowerMonkey Extreme

  • Олександре, дякую за пропозицію. В нас ближчим часом подорожей не передбачається, та будемо мати на увазі на майбутнє!

 • Yanek

  10вт заявленных в пике из которых в реале (судя по фото использованы не лучшие элементы) в лучшем случае можно снять 5. (телефон никогда не заряжался до конца). Это при весе 550гр? Подобные самодельные батареи весят 120гр. 520 весит огромная 4х секционная аллпауэрс в огромном избыточном чехле из кордюры со степап контроллером на борту на 2 порта по 1.5 ампера одновременной зарядки или 2400 в одном на нашем солнце . Она за 3 часа заряжает с нуля 2 смартфона до 100% одновременно.Если не посажены в ноль то час вполне хватает. Планшет заряжает, 18650 тоже. Но! Таскать такую тяжелую приблуду есть смысл на группу от 5 чел и больше.Тем более что в пасмурные дни нет смысла даже доставать заряд идет крайне медленно.
  Итог; туристическая батарея на 1-2чел должна реально выдавать 10вт в солнечный день для зарядки 1порт 2А 5В или 2порта 1ампер 5вольт. Для быстрой зарядки на привалах. Быть компактной . Энергоэффективность должна быть в районе 10гр веса на 1 вт реальной выдаваемой энергии.
  Т.е. весить 100-120гр.Люди изготавливают подобные батареи селфмейд для туризма.
  Если бы обозреваемая батарея весила до 100гр это было бы приемлимо, а так … очередная гиря для непонятно кого и чего.